Krótka wycieczka po Gdańsku – co warto zobaczyć?

Gdańsk to niezwykle atrakcyjne miasto, które zachwyci zarówno miłośników przyrody, jak i zabytków, zielonych parków, smacznego jedzenia czy wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. Nawet jeśli wybieramy się do Gdańska na bardzo krótką wycieczkę, np. weekendową, powinniśmy przeznaczyć nieco czasu na odwiedzenie najważniejszych obiektów, które zachwycają swoją oryginalnością, ponadczasowym pięknem oraz interesującą historią.

Warto dodać, że Gdańsk to miasto, w którym możemy się przemieszczać w bardzo szybki i komfortowy sposób, nawet jeśli nie posiadamy własnego pojazdu. Zatem bez względu na to, czy wynajęliśmy apartament w Gdańsku w samym sercu miasta, czy też na obrzeżach, bezproblemowo dotrzemy do wszystkich najważniejszych obiektów turystycznych.

Najważniejsze zabytki Gdańska

  • Brama Żuraw. To jeden z najpopularniejszych widoków Gdańska, który zobaczyć można m.in. na pocztówkach. Zobaczymy ją spacerując Długim Pobrzeżem. Żuraw wchodzi w skład Bramy Szerokiej i powstał w XV w. Jest jednym z najstarszych zachowanych po dziś dzień dźwigów portowych w Europie. Kiedyś pełnił funkcję przeładunkową i ochronną, stanowiąc jeden z elementów systemu fortyfikacji Gdańska. Obecnie można go podziwiać w jednej z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych dzielnic miasta.
  • Bazylika Mariacka. To największa ceglana świątynia w Europie. Jest bardzo duża, majestatyczna i z pewnością zachwyci każdego. Szczególną uwagę należy zwrócić na zegar astronomiczny autorstwa Hansa Duringera, który kiedyś wyznaczał godziny nabożeństw. Dodatkowo można wejść na wieżę świątyni, skąd roztacza się widok na całe miasto i Zatokę Gdańską.
  • Ulica Mariacka. Jeśli mamy więcej czasu i możemy pozwolić sobie na niespieszny spacer, warto przejść się ulicą Mariacką, która jest niezwykle klimatyczna. Podziwiać tutaj można fascynującą zabudowę, dawne kamieniczki, a także licznych sprzedawców oferujących swoje unikatowe pamiątki z Gdańska i nie tylko.
  • Park Oliwski. Jeśli jesteś miłośnikiem terenów zielonych, koniecznie powinieneś udać się do Parku Oliwskiego. To jeden z najpiękniejszych parków o zabytkowym charakterze.